Sağlık:
Bilim adamları söylüyor; Kızaran tost ekmekleri ve patateslerde 'potansiyel kanser riski' var

Akrilik asit, nişastalı besinler kavrulmuş, kızartılmış ya da yüksek sıcaklıklarda çok fazla zaman ızgaraya tutulduğunda üretilir.
Gıda Standartları Ajansı (FSA) ilgiyle alttaki pişirme talimatlarını ve esmerleşmeyi önlemenizi tavsiye eder.
Ancak, Kanser Research UK bağlantı insanlarda ispatlanmış olmadığınıifade etti.
FSA patates ve kavzakökü buzdolabında tutulması gerekliliğini ifade etti.
Bunun sebebi, düşük sıcaklıklarda sebzelerde şeker seviyelerinin yükselmesidir, bu da pişirme esnasında imal edilen akrilamid sayısını potansiyel olarak çoğaltır.

Akrilamid, çoğu değişik yiyecek çeşidinde yer alır ve pişirme işleminintabii bir yan ürünüdür.
Maddenin en üst seviyeleri, kavrulmuş fasülyenin bir neticesi olarak, cips, ekmek, kahvaltılık tahıllar, bisküviler, krakerler, kekler vekıraathane gibi 120 ° C'nin üzerinde pişirilmiş yüksek nişastamuhtevanına sahip besinlerde yer alır.
Evde pişirme esnasında patates, cips, ekmek ve maydanoz gibi yüksek nişastalı besinler yüksek sıcaklıklarda pişirilir, kavrılır ya da kızartıldığında da üretilebilir.
Örneğin, ekmek tost inşa etmek için ızgara edildiğinde, bu daha çok akrilamidin üretilmesine sebep gerçekleşir. 
Kızarırcının rengi henüz koyu, daha çok akrilamid yer alır.
Kahve yapar iken ekmek içindeki şeker, amino asitler ve su renk ve akrilamid - hem lezzet hatta aromalar - birleştirir.
Food Standards Agency, akrilamidin insanlar doğrulusunda tolere edilebileceğinin tam anlamıyla belli olmadığını söylüyor; fakat bunun çok çok yediğimizi fikir ediniyor.
Bu nedenle, yeni bir kampanyanın bir parçası olarak, insanlara yiyecek hazırlama ve yemek hazırlama şekillerinde ufak farklılıklar yapmalarını öneriyor:
Patates, ekmek ve kök sebzeleri gibi nişastalı besinleri kızartırken, kızartırken, fırında pişirmeyi ya da kavurarken altın sarısı bir renk elde edin
Çiğ patatesleri buzdolabında saklayın - bunları 6C'nin üzerinde serin, karanlık bir yerde saklayın
Fırın cipsini, pizzayı, kızartma patatesini ve incirleri ısıtarken pişirme talimatlarını ilgiyle izleyin.
Günde beş parça sebze ve meyveden ve nişastalı karbonhidratlardanmeydana gelen sıhhatli ve balanslı bir diyetle yiyin
Risk nedir?
Hayvanlar üstünde uygulanan incelemeler, kimyasalın DNA'ya toksik olduğunu ve kansere kapı araladığını gözler önüne serdi - bu nedenden dolayı bilim insanları aynı kanıyı insanlarda da geçerli kabul ettiler,fakat net ispat eder yoktu.

Akrilamid maruziyetinin mümkün tesirleri, hayat boyu kanser riskininyükselmesi ve sinir ve üreme sistemleri üzerindeki tesirleri içerir.
Ancak akrilamidin insanlarda bu etkilere sebep olup bulunmadığı maruz kalma seviyesine bağlıdır - ve kimileri halk sıhhatine gerçek bir tehlike oluşturmadığına inanmamaktadır.
Cambridge Üniversitesi'ndeki halkın rizikosu ile ilgili profesör olan David Spiegelhalter, tavsiyenin makul olmasından güvenilir olmadığınıifade etti.
Dedi ki: "Akrilamidin en çok tüketildiği yetişkinler dahi farelerde artmış tümörlere sebep olabilecek bir seviyeye erişmek için 160 kat daha çok tüketmelidirler.
"FSA, akrilamidin yol açtığı sahip olunan zararın ne olduğunu, ne de insanların tavsiyelerini takiben herhangi bir düşüşün sağladığı faydayıön görü etmiyor."
Sigara içimi, tütün dumanında kimyevi madde bulunduğundan insanlarınikotin içmeyenlere göre 3-4 kat çok akrilamid ile karşı karşıya bırakmaktadır.
Yiyecek Standartları Ajansı, halka danışmanlık yapmanın yanı sıra işlenmiş gıdalardaki akrilamid sayısını azaltmak için sanayi eşliğinde çalışıyor.
Ve kimi gelişmeler kaydedildi - 2007 ile 2015 seneleri arasında, İngiltere'deki bütün ürünler arasında akrilamidde ortalama% 30'luk bir azalma olduğuna değin delil buldu.
Food Standards Agency'nin siyaset direktörü Steve Wearne, fazlası insan akrilamidin varlığından dahi haberdar olmadığını ifade etti.
"Kampanyamızın konunun altını çizmesini ve böylelikle tüketicilerin, akrilamid kullanımını azaltabilecek ufak farklılıklar inşa etmeyi bildiklerini, böylelikle hala hükümet doğrulusunda sıhhatli beslenme tavsiyesinde belirtildiği şekilde bol miktarda nişastalı karbonhidrat ve sebze yemiğini istiyoruz."
Akrilamid riskinin gerçek kapsamı ile ilgili daha çok bilgiye sahip olmakla beraber, hükümet, endüstri ve diğerlerinin akrilamid alımını azaltmak için yapmaları lüzumlenen ehemmiyetli bir iş var "dedi.
Yüksek kalorili cipsler
Cancer Research UK sıhhat malumat sorumlusu Emma Shields, gıdadaki akrilamidin kansere bağlı olma ihtimalini kabul etti; fakat bağlantıların insanlarda net ve meblağlı olmadığını ifade etti.
"Güvenli doğrultuda olmak için, insanlar, akrilamid'in ana kaynakları olan cips, cips ve bisküvi gibi daha düşük kalorili besinleri yemeyi sahibi olan normal, sıhhatli, balanslı bir diyeti izleyerek maruziyetlerini azaltabilir."
Kanser için "sigara içme, obezite ve içki gibi riziko faktörlerinin hepsinin İngiltere'de kanser vakalarının adedi üstünde büyük tesiri olan" farklı çoğu iyi riziko etkeni olduğunu ifade etti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Güvensiz bebek beşikleri uyku'da ölümlere...
Beşik için uygulanan reklamlar fazlası vakit bebekleri mideleri ile uyuduklarını ya da yumuşak oyuncaklar...

Haberi Oku