Sağlık:
Güvensiz bebek beşikleri uyku'da ölümlere sebeb oluyor


ABD'li bir incelemeye göre;
Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nden üst seviye incelemeci yazar Dr. Bradley Troxler, "Bu reklamların tesiri, tampon pedleri ve dolmalık hayvanların çocuk kulübelerinde kullanılmasına kapı aralayan bir faktör" diye konuştu.

Troxler e-postayla "Ebeveynler, bebeğin diş doktoru ile surat yüze görüşmeden geride bıraktığımız zaman içinde karşılaştırıldığında, bebek kıyafetleri, mobilyalar ve karyolalar ile ilgili katlanarak daha çok reklam görüyorlar" diye konuştu.

Ani bebek ölümü belirtisi (SIDS) nihai senelerde ebeveynleri yastıklar ya da başka yumuşak yataklar ve boğulma rizikosu oluşturabilecek oyuncaklar olmadan bebeklerini sırt üstü yatmadan uyarmaya çağırdığından nihai senelerde çok daha düşük yaygınlaştı. 
Fakat bebek ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir.

ABD'de yalnız başına, SIDS, Hastalık Muayenesi ve Savunma Merkezleri'ne göre, 10.000 işlek doğumda tahminen dört bebek, 1990'da 10.000'de tahminen 130 can verdi.

Amerikan Academy of Pediatrics (AAP), bebeklerin sırt üstü yatmalarına sebep olacağını izah ettiği 1992'den bu yana SIDS'in ölümünde dramatik bir düşüşe karşın çoğu anne-baba hala güvenilir uyku uygulamalarını defalarca kez takip edemiyor.

AIDS, SIDS'i ve başka uyku konusunda ölümleri önlemek için, emzirme, emzik tüketimi ve dayanıklı beşik yatakları ve battaniyeye, yastıklara, beşik tamponlara, yumuşak oyuncaklara ve yatak paylaşımına karşı uyarıları tavsiye etmektedir.
Araştırmacı, sahip olunan incelemede, 1.758 mecmua reklamını 1992, 2010 ve 2015 seneleri arasında çözümleme etti.
Mevcut bebek reklamlarının yüzde 35'inin güvenilir uyku tekliflerini takip edemediğini belirleme ettiler.
Bazı ilerlemeler oldu.
Örneğin, bebeklerin yüzde 57'si mideleri, 1990'lı senesinin başına kadar olan reklamlarda uykuda gösterildi - bu vaziyet SIDS tehlikesini arttırıyor - fakat 2016 senesine kadar reklamların sadece yüzde 40'ı hala bebeklerini bu yolla uyuyordu.
Ancak bu çalışma bu arada, karyolaların düşük gelirli ailelere ve renkli insanlara nasıl pazarlandığı ile ilgili kimi rahatsız edici değişiklikler buldu.
Çoğu beyaz reklamda beyaz çocuk oynamakla beraber, beyaz olmayan çocukları sahibi olan reklamların hiçbiri güvenilir uyku kaidelerine uymadığını iddia etti.
En ucuz cribs reklamları da güvenilir uyku kaidelerine uyma ihtimalleri en düşüktü.
Reklamlardaki en süregelen güvenlik meselesi, 19 Aralık Pediatri online raporuna göre, tasvir edilen güvensiz uyku ortamlarının yüzde 70'inde görülen beşik tamponlarını gösteriyordu.
Gevşek yatak takımları, güvensiz beşik görüntülerinin yüzde 56'sında gösterilen süregelen bir başka konuydu.
Rahatsız uyku ortamlarının% 13'ünde doldurulmuş hayvanlar gibi yumuşak nesneler yer aldı.

Araştırmacılar, reklamları yerleştiren perakendecilerin, yapımcıların sağladığı, mağazaların tanıtmak arzuladığı uyku ortamlarını delegasyon etmeyebileceğini gösteren stok görüntüleri kullanıyor olma ihtimalini kabul ediyorlar.

Yine de, bilgiler, çocuk güvenliği müdafaa edicilerinin reklamverenleri ve yapımcıları tesir bir şekilde eğitmediklerini veyahut reklamverenlerin ve yapımcıların bebeklerin güvenliği ile ilgili para öncelikli olduklarını meydana koyuyor. 

Çocuk Fikri Kansas City'deki çocuk hekimi Dr. Jeffrey Colvin, Çalışma, e-posta ile ifade etti.

Ebeveynler, hata sonucu, satışa sunulduklarında ürünlerin güvende olması gerektiğine inanıyorlar, İngiltere'deki Durham Üniversitesi'ndeki Ebeveyn-Bebek Uyku Laboratuvarı müdürü Helen Ball "Ne yazık ki, bu yanlış," diyen Ball, incelemeye katılmadı, e-posta ile ifade etti.

Güvenli olmayan uyku alışkanlıklarını gösteren reklamlar, AAP'ın SIDS misyon gücünün bir azası olan incelemeye dahil olmayan, bebeği yatağa yerleştirmenin doğru yolunu öğretmek için doktorların çabalarına zayıf iletiler gönderebilir ve ebeveynlere hatalı ileti gönderebilir. 
.
Goodstein, "Bu çalışma, sıhhat çalışanlarının bebek uyku güvenliği ile ilgili aileleri defalarca kez eğitmeye devam etmeleri gerekliliğini tekrarlamaktadır" diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
BebekBeşikUykuölüm
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bilim adamları söylüyor; Kızaran tost ekmekleri...
Ekmek, cips ve patates kanser, yetkili besin bilim adamları ikaz ediyor sebep olabilecek bir kimyasalın bizim...

Haberi Oku